Cały cel nauki polega na świadomym zdobyciu tego, co młodość otrzymuje darmo.

Aktualności

21 października 2018 19:37 | Aktualności

Szlakiem Niepodległej

19 października uczniowie klas 1-4 wraz ze swymi wychowawczyniami wyruszyli na całodniową wycieczkę do Warszawy.

Głównym punktem pobytu w stolicy naszego kraju było zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia, które rozpoczęło się na Placu Zamkowym. Dzieci zobaczyły, m.in. kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik wzniesiony w latach 1643–1644, Pałac Prezydencki, zabytkowe kościoły, pomniki polskich uczonych, patriotów- Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Kopernika.

O godzinie 13.00 zwiedzający byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Mieli okazję obejrzeć także pomnik Marszałka, którego autorem jest Tadeusz Łodzian.

Zwiedzając miejsce gmachu Sądu Najwyższego, dzieci zobaczyły symbol Polski walczącej na kolumnach w pobliżu pomnika Powstańców Warszawskich. Pan przewodnik opowiedział o powstaniu, pokazując także Pomnik Małego Powstańca znajdujący się przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta. Upamiętnia on najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

Kolejną atrakcją dla dzieci był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach, zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Możliwość samodzielnego testowania wszystkich urządzeń to dodatkowy walor tego miejsca.

Wyjazd do Warszawy wszystkim bardzo się podobał, zaś  wycieczka po Królewskim Trakcie stanowiła doskonałą lekcję historii polskiej stolicy, lekcję w 100-lecie odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale przede wszystkim - znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum. To pamięć, która tworzy tożsamość... Jest to obowiązek bycia w miejscach, które tworzyły i tworzą dziedzictwo narodowe.

Przeczytano: 166 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: